Kız Kulesi’nde ‘genişleme’ iddiasına mimarından yanıt

Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyonu tamamlanan İstanbul’un simge yapılarından Kız Kulesi, yarın kapılarını açıyor. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2. Mahmud dönemindeki orijinal haline sadık kalınarak restore edilen ve yapıya sonradan eklenen ve karakterine uygun olmayan eklentilerden arındırılan kule, 2 yıl aradan sonra ziyarete açılacak. Kulenin yenileme çalışmaları, Prof. Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ve Ağa Han Mimarlık Ödülü sahibi mimar Han Tümertekin’den oluşan bilim kurulunun rehberliğinde gerçekleştirildi.

Restorasyonun ilk gününden bu yana çalışmaları sık sık eleştirilen kule bu kez de alan genişlemesiyle gündeme geldi.

Cumhuriyet gazetesinden Şeyda Öztürk’e konuşan mimar ve restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, çalışmaların aynı kontürler korunarak yapıldığını belirterek, “Aslında alanda genişleme yok. Kız Kulesi’nin etrafındaki zemine dalga çarpıyordu. Rüzgar ve lodosla da beraber altı oyuluyordu. Biz de kıyı stabilizasyonu yaptık. Derine giden kazıklar çakıldı” dedi.

Yapıya zarar gelmemesi için dalgakıran tarzı bir taş branda yapıldığını belirten Ahunbay, “Dalganın yüzeye çıkmaması ve genişleme olmaması için çalışmalar yapıldı” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir