Mavi’nin 9 aylık konsolide gelirleri %94 artarak  14 milyar 189 milyon TL’ye, net kârı ise 2 milyar 175 milyon TL’ye ulaştı

Mavi’nin 9 aylık konsolide gelirleri %94 artarak 

14 milyar 189 milyon TL’ye, net kârı ise 2 milyar 175 milyon TL’ye ulaştı

 

Türkiye’nin öncü jean ve hazır giyim markası Mavi, 1 Şubat-31 Ekim 2023 dönemini kapsayan ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı. Mavi’nin toplam gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre %94 artışla 14 milyar 189 milyon TL’ye, net kârı ise %88 büyümeyle 2 milyar 175 milyon TL’ye ulaştı. Bu güçlü performansta şirketin üçüncü çeyrekteki %128 net kâr artışı etkili oldu. Raporlama döneminde FAVÖK 3 milyar 561 milyon TL, FAVÖK marjı ise %25,1 olarak gerçekleşti. Güçlü bilanço yapısını koruyan Mavi, faaliyetlerinden nakit yaratmayı sürdürerek net nakit pozisyonunu da 2 milyar 170 milyon TL’ye taşıdı.  

 

Mavi, perakendede %100’ün üzerinde büyüme devam ediyor

 

Sürdürülebilir kârlı büyümesiyle dikkat çeken Mavi, ilk dokuz ayda Türkiye’deki perakende gelirlerini %100, bire bir mağaza satışlarını ise %101,5 büyüttü. Mavi’nin bu güçlü performansında; %73’lük sepet büyümesi, %10 trafik artışı ve yeni müşteri kazanımı etkili oldu.  

 

Dünyada 465 mağaza ve yaklaşık 4.000 satış noktasında müşterileriyle buluşan şirketin global e-ticaret büyümesi %80 olurken, e-ticaretin toplam satış içindeki payı %10,7 olarak gerçekleşti.

 

 

Yıllık yeni müşteri kazanımı 1 milyonu aşacak

 

Mavi, başarılı marka stratejisinin yanı sıra müşteri talebini artırmaya yönelik yenilikçi ürün, pazarlama ve satış yönetimiyle hem jean hem de kadın ve erkek hazır giyim pazarında payını artırmayı sürdürüyor. Her yıl 1 milyon yeni müşteri kazanımı hedefleyen şirket, dokuz ayda toplam 970 bin yeni müşteri kazandı ve Kartuş kart aktif üye sayısını 6,6 milyon kişiye ulaştırdı.

 

 

Mavi, yılsonu büyüme hedefini yukarı yönlü revize etti

 

Mavi CEO’su Cüneyt Yavuz şu değerlendirmelerde bulundu:  

 

“Öncelikle şirketimizin gösterdiği güçlü performans nedeniyle tüm Mavi çalışanlarına ve iş ortaklarına teşekkür ediyorum. 2023’ün ilk dokuz ayındaki tüm göstergeleri değerlendirdiğimizde; büyüme hedefimizi yıl sonu için %85 üstü büyüme olarak yukarı yönlü revize ediyoruz. Bununla birlikte FAVÖK marjı beklentimizi de 100 baz puan daha artırarak %23.5 olarak yukarı çekiyoruz.

 

Dünyanın öncü jean ve lifestyle markaları arasında yer alan Mavi her yönüyle iyi yönetilen, temeli ve finansal yapısı çok güçlü bir şirket. Artan ürün maliyetlerini doğru fiyat stratejisi, etkin planlama ve satın alma ile yöneterek kâr marjlarımızı üst seviyelerde tutmayı sürdürebiliyoruz.  

 

Her yıl 1 milyon yeni müşteri kazanma hedefimize şimdiden yaklaşmış durumdayız. 2023 sonunda bu hedefimizi de aşacak olmaktan ayrıca mutluyuz çünkü müşterimizin Mavi’ye olan ilgisi, sevgisi, talebi bizim için her şeyden önce geliyor.

 

 

Türkiye’nin en güvenilir* markası olarak, en yüksek kaliteyi en doğru fiyatla müşterimizle buluşturuyoruz

 

Mevcut enflasyon ortamında da, en yüksek kaliteyi müşterimiz için en doğru fiyata satma misyonumuzdan hiç vazgeçmiyor, fiyatlandırma stratejimizi çok daha hassas bir şekilde ele alıyoruz. Tüketicisinin sevdiği ve güven duyduğu bir marka olarak, konumlandırmamız, yüksek kalitemiz ve hem kadın hem erkek kategorilerinde müşterimizi sürekli yeniliklerle buluşturma stratejimiz sayesinde 2023’te de pazarımızı payımızı büyütmeye devam ediyoruz. En mutlu Mavi müşterilerini yaratmak hem mağaza hem de online’da en iyi alışveriş deneyimini sunabilmek üzere omni-channel uygulamalarımızı geliştirmeyi hız kesmeden sürdürüyoruz.

 

*Future Bright araştırma şirketinin güven bağı endeksi araştırmasına göre

 

Cumhuriyet’imizin 100. yıl coşkusunu, Mavi 100 koleksiyonumuzla yaşattık

 

Son çeyrek boyunca Mavi olarak Cumhuriyet’imizin 100. yılını coşkuyla kutladık. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıl gururunu yansıtan Mavi 100 koleksiyonumuzla, denimin geçmişten aldığı ilhamı günümüzün şehirli şık kodlarıyla yeniden tanımladık. Marka yüzlerimiz Serenay Sarıkaya ve Kıvanç Tatlıtuğ’u ilk kez aynı reklamda buluşturarak; her biri farklı inovatif sürdürülebilir teknik ve malzemelerle üretilen bu özel koleksiyonu müşterilerimize sunmanın ayrıcalığını yaşadık.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir