Munzur Çayı’na uçan araçtakileri arayan dalgıçlara “sağanak” engeli

Munzur Çayı’na düşen kişileri arama çalışmalarına sağanak yağış engel oldu.

2 gündür gece saatlerinde etkili olan sağanak, Munzur ile Pülümür Çayı’nın bulanık ve kirli akmasına neden oldu.

Sıfıra düşen görüş mesafesi nedeniyle dalgıçlar, su altında arama yapamadı.

Botlarla çay ve baraj gölüne açılan ekipler, çalışmalarını sürdürüyor. Bazı gönüllüler de Munzur Çayı’nın kıyı kesimlerini kontrol edip, ekiplere yardımcı olmaya çalışıyor.

Jandarmaya ait Sikorsky tipi bir helikopter ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı dronlar, çalışmalara havadan destek veriyor. 60 kilometrelik alanda yapılan çalışmalar sırasında; şu ana kadar sadece düşen otomobilin kaporta parçaları ile gençlere ait mont ve ayakkabı bulundu.

NE OLMUŞTU?

Bayram tatilini fırsat bilerek Diyarbakır’dan gelip Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki ‘Munzur Gözeleri’ni görmek isteyen Mehmetcan Demiral (22), Baran Aslantaş (22) ve Azad Demiral’ın (21) içinde bulunduğu otomobil, 21 Nisan’da Tunceli-Ovacık kara yolunun 40’ıncı kilometresindeki Aşağı Torunoba mevkisinde kontrolden çıkarak, debisi yüksek Munzur Çayı’na uçtu.

Otomobildeki 3 kişi, suda kayboldu. Gençler için AFAD, UMKE, Diyarbakır, Bingöl, Şanlıurfa, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, Van, Erzurum ve Adana’dan Jandarma Su Altı Arama Kurtarma (JAK) timleri, Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK), Elazığ ve Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Su Altı Amirliği, İl Emniyet Müdürlüğü, Ankara, İstanbul, Mersin, Diyarbakır Büyükşehir ve Tunceli Belediyesi, Munzur Arama Kurtarma (MUDAK), ANDA Arama Kurtarma Derneği, Turkuaz Arama Kurtarma, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi, Milli Eğitim Arama ve Kurtarma ile farklı kurumlardan oluşan 1200 kişilik ekiple başlatılan arama çalışmaları, 10’uncu gününde sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir