Akaryakıt Fiyatlarındaki Büyük Endişe: Litre Fiyatı 50 Liranın Üzerine mi Çıkacak?

Sayısı milyonları bulan araç sahipleri, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları yakından takip ediyor. ABD’li ünlü bankanın yayınladığı rapor, ham petrol varil fiyatlarındaki geleceği öngörüyor. Eğer öngörüler doğru çıkarsa, Türkiye’de de benzin ve mazot fiyatlarının litresinin 50 lira olabileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’de benzin, mazot ve LPG fiyatları son günlerde yatay seviyede seyrediyor.

Özellikle brent petrolün son ayların en düşük seviyesine gerilemesi, akaryakıt fiyatlarında olası bir indirim beklentisi oluşturdu.

Sputnik’te yer alan habere göre; akaryakıt fiyatlarındaki bu yatay seviye, yeni yılla birlikte hızla yükselişe geçebilir. Goldman Sachs’un raporuna göre, 2024’te Brent ham petrolünün varil başına 80-100 dolar aralığında olması öngörülüyor. Bu durum, akaryakıt fiyatlarının 50 liranın üzerine çıkmasına yol açabilir.

Goldman Sachs, petrol talebindeki güçlü büyüme, ABD’deki arz artışının yavaşlaması ve OPEC arzının düşük kalması nedeniyle brent petrolün varil fiyatının 2024 yılında 80-100 dolar aralığında seyredeceğini tahmin ediyor.

Eğer bu tahmin gerçekleşirse ve dolar kurundaki yükseliş de devam ederse, akaryakıt fiyatlarının 50 liraların üzerine çıkması olası görünüyor.

Bugün itibariyle benzinin litre fiyatı İstanbul’da 34,53, Ankara’da 35,21 ve İzmir’de 35,35 liradan satılıyor.

Motorin fiyatları ise İstanbul’da 37,58, Ankara’da 38,25 ve 38,46 lira olarak tüketiciye sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir