BOTAŞ’ta Gergin Veda: Hakkımı Helal Etmiyorum!

Burhan Özcan, Mayıs 2016’da BOTAŞ Genel Müdürü olarak atandı. Özcan, enerji sektörünün en önemli şirketi olan BOTAŞ’ta 7 yıl görev yaptı. Özcan, 1 Ekim itibarıyla emekliye ayrıldı.

BOTAŞ Genel Müdürü olduğu dönemde, gayrimenkul işine de giren Özcan, 24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ’nin Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Şirketin sermaye artırımlarına katıldı.

24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanı, kamuoyunun yakından tanıdığı bir isim, eski AKP Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay.

Yeniay, Mall of İstanbul’un arazilerini ucuza kapatmak için yanıltma yöntemiyle iki kez imar değişikliği yaptığı iddialarıyla gündeme gelmişti.

BOTAŞ, DİPLOMASİ VE UCUZ GAZ

Bir kamu enerji şirketi olan BOTAŞ, Türkiye’nin doğal gaz ithalat ve ticaretinde, dolayısıyla da arz güvenliğinde önemli bir işlev üstleniyor.

Şirket, ülkenin doğal gaz gereksinimini ithalat yoluyla karşılıyor. Değişik ülkelerle gaz alım satım anlaşmaları imzalıyor. BOTAŞ’ın; Rusya, İran ve Azerbaycan’la boru hatları üzerinden gaz ithalatına yönelik sözleşmeleri bulunuyor.

Şirket, başta ABD ve Katar olmak üzere değişik ülkelerden de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) da ithal ediyor.

BOTAŞ’ın, ülkenin doğal gazsız kalmaması, uygun fiyatla koşullarda ithalat için diplomatik görüşmeler yapması gerekiyor. BOTAŞ yönetiminin göstereceği başarı, atacağı her adım 85 milyonun cebini de ekmeğini doğrudan etkiliyor.

Bu nedenle günlük mesaisinin her dakikası büyük önem taşıyan Özcan, enerjide bu denli kritik bir görev üstlenen BOTAŞ’ın genel müdürlüğünü yürütürken, 24 Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi AŞ’nin “üst” yöneticisi olmayı da sürdürdü.

VEDA TÖRENİ VE SERT TEPKİLER

Özcan’ın döneminde doğal gaz anlaşmalarında (fiyatı etkileyen) yapılan bazı değişiklikler, atamalar ve tercihleri tartışma konusu oldu. BOTAŞ’ta biriken tepkiler, Özcan’ın 7 yılın ardından personeliyle dün gerçekleştirdiği veda töreninde dışa vuruldu.

Özcan’ın veda töreni tam anlamıyla olaylı geçti. BOTAŞ’ta, Özcan’dan önce önemli bir görevde bulunan bir eski yönetici, tören sırasında öne çıktı.

Özcan’ın, kendisine haksızlık ettiğini öne sürdü, “Hakkımızı helal etmiyoruz, haram zıkkım olsun” diye bağırdı. Ardından da kendisiyle ilgili bir dosyayı emeklilik döneminde okuması için Özcan’a verdi.

Kalabalık içinde bazıları da aynı ifadelerle Özcan’a yüklendi. Tepkilerini dile getirdi.

Halktv.com.tr, BOTAŞ’ta veda törenine katılan personelle konuştu.

BOTAŞ personeli, veda törenin gergin ve olaylı geçtiğini doğruladı, bir grubun Özcan’a öfkesini dile getirdiğini söyledi. Bazılarının, Özcan’la helalleşmediğini vurguladı. Özcan’a sunulan dosyada da ilgili kişiye haksızlık yapıldığını ortaya koyan belgelerin olduğu ifade edildi.

Mesele, kalmak ya da gitmek değil. Gittiğinde nasıl anımsanacağın olsa gerek. Çok hazin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir