Karadeniz’deki mayınlar temizleniyor

Rusya’nın Ukrayna saldırılarının başlamasının ardından Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerle birlikte Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Gürcistan, Polonya ve Ukrayna’dan yetkililer 2022 yılının Nisan ayında ilk olarak bir araya gelmişlerdi.

NATO üyesi Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’dan savunma bakanları Ekim ayında da Brüksel’de konuya ilişkin görüşmelerde bulunmuşlardı.

Yapılan görüşmelerin ardından Cumartesi günü açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Güler, üç ülkenin mayınları temizlemek konusunda anlaşma sağladıklarını ve buna dair anlaşmanın imza töreninin 11 Ocak’ta İstanbul’da yapılacağını söyledi.

Bakan Güler, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Karadeniz’e bırakılan mayınların zaman zaman bulundukları noktalardan koparak akımlar nedeniyle Türkiye kıyılarına kadar ulaştığına dikkat çekti.

Bakan mayın temizleme faaliyetleri kapsamında Türk mayın temizleme gemilerinin Romanya kıyılarının bitimine kadar olan noktada faaliyet göstereceğini söyledi.

İngiltere ve Norveç de daha önce yaptıkları açıklamada, Karadeniz’de mayın temizleme faaliyetleri çerçevesinde Ukrayna’ya yardım amaçlı olarak mayın temizleme gemilerini bölgeye göndereceklerini açıklamışlardı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir