SİYAD Onur ve Emek ödülleri açıklandı

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından 4 Mart’ta düzenlenecek 56’ncı SİYAD Ödülleri’nde verilecek Onur ve Emek ödülleri belirlendi.

Sinema yazarları bu yıl çektiği filmlerle Türkiye’nin yakın tarihine odaklanan yönetmen Tomris Giritlioğlu’na ve şarkıcı, oyuncu Lale Belkıs’a Onur Ödülü verecek. Emek Ödülü’ne değer görülen isim ise kamera önünde olduğu kadar kamera arkasında da çalışan, Altın Palmiye ve Oscar ödülü alan filmlerde rol alan Necmettin Çobanoğlu oldu.

TOMRİS GİRİTLİOĞLU

Üniversite öğrencisiyken yönetmen olma kararı alan Tomris Giritlioğlu, TRT bünyesinde hayata geçirdiği “Tabletten Belgesele” ve “Beyoğlu” belgeselleri ve “Kantodan Tangoya” adlı TV filmiyle dikkatleri çekti. TV ve sinema ile iç içe geçen bir kariyere sahip olan Giritlioğlu ilk sinema filmi “Suyun Öte Yanı”nı 1991 yılında seyirciyle buluşturdu.

Giritlioğlu “Yaz Yağmuru”, “80. Adım”, “Salkım Hanımın Taneleri”, “Güz Sancısı” ile sinemadaki kariyerini sağlamlaştırırken; “Asi”, “Gönülçelen” ve “Hatırla Sevgili”nin de bulunduğu pek çok önemli dizinin hayata geçmesini sağladı. Sinemasında Türkiye’nin yakın tarihine odaklanan Giritlioğlu, toplumsal ve siyasi olayların insanların hayatını nasıl etkilediğini anlattı.

LALE BELKIS

Oyunculuğu kadar şarkıcılığıyla da sinemaya önemli katkılar sunan Lale Belkıs, kariyerine 1960 yılında tiyatroyla başladı. “Evlilik Dolabı”, “Boeing Boeing”, “Becerikli Kaynana” gibi oyunlarda rol alan Belkıs, 1960’lı yılların ortalarında Yeşilçam’a transfer oldu. “Bitmeyen Korku”, “Tarkan”, “Sezercik Yavrum Benim”, “Dağınık Yatak” ve “Beyaz Melek”in de aralarından bulunduğu pek çok yapımda rol alan Belkıs, aynı zamanda filmlerde de kullanılan birçok şarkıyı da seslendirdi.

Bir dönem İpek Film Stüdyosu’nda çalışan Belkıs, Sophia Loren, Ava Gardner ve Cahide Sonku’ya sesini verdi. Lale Belkıs’ın sanat yaşamını anlattığı “İpek Çoraplar” adlı bir kitabı da bulunuyor.

NECMETTİN ÇOBANOĞLU

Necmettin Çobanoğlu kamera arkasından önüne geçen emekçi oyunculardan. Lakin onun en büyük özelliği hem Altın Palmiye hem de Oscar alan filmlerde oynayan ender oyunculardan biri olması. Çobanoğlu sinema dünyasına “Demiryol”, “Kanal”, “Dila Hanım”, “Baraj”, “Üç Arkadaş”ında aralarında olduğu onlarca filmin setinde görev alarak girdi. Bu dönemde zaman zaman da dublör olarak kamera önüne geçen Çobanoğlu’nun gerçek anlamda oyunculuk macerası Altın Palmiye ödüllü “Yol”da canlandırdığı Ömer karakteriyle başladı.

Xavier Koller’in yönettiği En İyi Yabancı Film dalında Oscar alan “Umuda Yolculuk” (Reise der Hoffnung) filminde başrolleri Nur Sürer ile paylaştı. “Katırcılar”, “Mülteci”. “Küçük Özgürlük”, “Kuzu”, “Karşılaşma”, “Eve Dönüş”, “Saklı Düşler” ve “Güz Sancısı” filmografisinin önemli yapımları arasında yer alıyor. Sinema emekçilerinin hak mücadelesinde yıllarca aktif bir şekilde görev alan Çobanoğlu, ödüllü pek çok filmin yanı sıra dizilerde de oyunculuk yaptı. Çobanoğlu en son ‘Elif Ana’ ve ‘Aaahh Belinda’nın yeniden çevriminde rol aldı.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir